Sighisoara Blues Festival, singura manifestare culturala de prestigiu de acest gen din tara , se desfasoara in luna februarie a fiecarui an, in Sala de Spectacole a Casei de Cultura "Mihai Eminescu". Fiind un eveniment cultural cu participare internationala, festivalul isi propune promovarea blues-lui, gen muzical care, desi e slab reprezentat pe scena nationala, se adreseaza unui public tot mai numeros in ultima vreme. Sighisoara Blues Festival este organizat de
![](/portal/mures/sighisoara/portal.nsf/AllByUNID/000015E6/$FILE/Zilele_Oorasului_176.jpg)
![](/portal/mures/sighisoara/portal.nsf/AllByUNID/000015E6/$FILE/c_225.jpg)
![](/portal/mures/sighisoara/portal.nsf/AllByUNID/000015E6/$FILE/aca.jpg)
![](/portal/mures/sighisoara/portal.nsf/AllByUNID/000015E6/$FILE/interetnic.jpg)